fMRI

با توجه به پیشرفت های انجام شده در زمینه ­ی تصویربرداری پزشکی، با استفاده از MRI می توان علاوه بر به تصویر کشیدن بافت های ضایعه دیده شده و شکل تغییرات ساختاری مغز، به بررسی و ثبت فعالیت عملکردی انسان در قسمت های مختلف از مغز پرداخت.

تصویر فعالیت بافت مغز زمانی قابل مشاهده می شود که با انجام یک فعالیت توسط بیمار( از قبیل حرکت دست یا تکلم)، فعالیت عصبی در یک منطقه خاص از مغز افزایش یابد. مثلا از بیمار خواسته می شود که انگشت اشاره دست خود را حرکت دهد یا کلمه ای را در حین تصویربرداری تکرار کند. این عملکرد سبب تغییر در فعالیت الکتریکی عصب و افزایش جریان خون ناحیه حرکتی مغز می گردد. به این ترتیب که هنگام استفاده از یک قسمت از مغز، جریان خون آن نسبت به سایر بخش ها بیشتر شده و به دنبال آن سطح غلظت اکسیژن خون افزایش پیدا می کند. در نهایت این تغییرات سبب اختلاف در شدت سیگنال دریافتی آن قسمت از بافت مغز می شود که توسط دستگاه MRI قابل اندازه گیری است.

برخی سوالات متداول:

  • آیا قبل از تصویربرداری عملکردی، باید کار خاصی انجام دهیم؟ خیر. هیچ نوع آمادگی خاصی برای این تصویربرداری لازم نیست. ولی اگر قرص های آرام بخش و اعصاب مصرف میکنید و یا از مسکن های قوی استفاده میکنید حتما از قبل با پزشک خود هماهنگ کنید.

 

  • آیا این نوع تصویربرداری تحت پوشش بیمه است؟ خیر. این نوع تصویر برداری تحت پوشش بیمه نیست. جهت اطلاع از هزینه های مرتبط با این تصویربرداری با این شماره ما در تماس باشید: 09102962851
     
  • آیا این نوع تصویربرداری برای سلامتی ضرر دارد؟ خیر. دستگاه MRI از امواج رادیویی برای تصویربرداری استفاده میکند و به همین دلیل در دسته تصویر برداری های غیر تهاجمی قرار میگیرد.

 

  • آیا fMR با fMRI و MRf تفاوت دارد؟ خیر. پزشکان از عبارت های مختلفی برای این نوع تصویربرداری استفاده میکنند.

 


چاپ   ایمیل